Що таке коронавірус?

Коронавіруси-це сімейство РНК-вірусів, які найчастіше викликають захворювання у тварин, а деякі з них — у людей. У людей інфекція зазвичай протікає в легкій формі з симптомами ГРВІ, не викликаючи важких ускладнень.

За статистикою збудники ГРВІ найчастіше:

 • Риновіруси 30-50%
 • Коронавіруси 10-15%
 • Грип 5-15%
 • РСВ 5%
 • Парагрип 5%
 • Аденовірус менше 5%
 • Ентеровірус менше 5%
 • Метапневмовіруси та інші-решта 20-30%

Що таке COVID-19?

COVID – 19-інфекційне захворювання, викликане новим видом коронавірусів, яким людина імовірно заразився від тварин. Точне джерело зараження поки не встановлено.

Карта поширення COVID19 в Україні

Наскільки небезпечний COVID-19?

Як правило, коронавірусна інфекція COVID-19 протікає в легкій формі, особливо у дітей і здорових молодих людей. Проте існує важка форма інфекції: приблизно в одному з п’яти випадків хворим необхідна госпіталізація. Тому занепокоєння за себе і близьких виправдано.

Тому дуже важливо при можливості дотримуватися карантинних заходів, щоб стримати поширення інфекції і запобігти неконтрольоване її поширення.

Наскільки заразний COVID-19?

Людина, яка хворіє коронавірусом, може заразити ще 3,3-5,5 чоловік навколо себе.
Хворіє на грип — 1-2 людини.
При грипі-2,8.
При кору-12-18.

Тобто коронавірус в 2-3 рази менш заразний ніж кір і в 2-3 рази заразніше грипу.

Як поширюється вірус?

 • При кашлі та чханні
 • При рукостисканні
 • Через предмети

Захворювання передається через дрібні краплі, що виділяються з носа або рота хворого при кашлі або чханні. Ці краплі потрапляють на навколишні людини предмети і поверхні. Інші люди можуть заразитися в результаті дотику спочатку до таких предметів або поверхонь, а потім – до очей, носа або рота.

Крім того, зараження може статися при вдиханні дрібних крапель, які виділяються при кашлі або чханні людини з COVID‑19. З цієї причини важливо триматися від хворої людини на відстані більше 1 метра. Ризик зараження через повітря набагато нижче.

Які симптоми COVID-19?

Основні симптоми:

 • Підвищення температури тіла (в >90% випадків)
 • Кашель (сухий або з невеликою кількістю мокротиння) в 80% випадків
 • Задишка (у 55% випадках)
 • Відчуття здавленості в грудній клітці (в >20% випадків)

Рідкісні симптоми (на початку захворювання можуть спостерігатися без підвищення температури тіла)

 • Головні болі (8%)
 • Кровохаркання (5%)
 • Діарея (3%)
 • Нудота, блювота
 • Серцебиття

У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не потрібно. Приблизно в одному з шести випадків COVID-19 виникає важка симптоматика з розвитком дихальної недостатності.

У літніх людей, а також людей з хронічними захворюваннями, наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця або діабетом, ймовірність тяжкого перебігу захворювання вище.

При наявності підвищеної температури тіла, кашлю і утрудненого дихання слід терміново викликати швидку допомогу (103 з мобільного).

Хто в групі ризику?

Китайський CDC опублікував масштабне дослідження всіх випадків захворювання до 11 лютого, згідно з яким:

 • Загальна смертність тримається на рівні 2,3%.
 • Найвища — у групі людей старше 80 років-14,8%.
 • У групі від 70 до 80 років — 8%.
 • Ні одна дитина у віці 0-9 років не померла.
 • У групі 10-40 років смертність дорівнює 0,2%.
 • Чоловіків померло більше, ніж жінок: 2,8% і 1,7% відповідно.

Таким чином найбільше схильні до небезпеки люди старше 70 років, особливо ті, хто має хронічні захворювання.

Як захистити людей похилого віку?

Головне завдання-ізолювати їх від місць скупчення людей:

 • Якщо є можливість-відправте своїх близьких на дачу до літа (є ймовірність, що з приходом тепла епідемія вщухне, оскільки вірус нестійкий під впливом ультрафіолету).
 • Запасіться ліками, які Ваші близькі приймають постійно (від тиску, діабету і так далі), щоб запобігти їх походи в аптеку.
 • Організуйте доставку їжі та інших необхідних речей додому.
 • При необхідності відвідування громадських місць — викликайте таксіабо Користуйтеся Особистим транспортом.
 • У разі появи симптомів нездужання-обов’язково викликайте швидку (103 з мобільного). У літніх вірусні захворювання часто проходять без температури і в більш змащеній формі, тому навіть на слабкі симптоми ГРВІ намагайтеся реагувати оперативно.

Наскільки стійкий вірус в різних умовах?

У зовнішньому середовищі коронавіруси інактивуються з поверхонь при +33 °С за 16 годин, при +56 °С за 10 хвилин;

Дослідження італійських вчених показує, що 70% етанол, гіпохлорит натрію 0,01% і хлоргексидин 1% дуже швидко (менше 2 хвилин) пошкоджують капсид вірусу і він не може розмножуватися.
В іншому дослідженні тестувалися популярні знезаражувачі рук на основі 45% ізопропанолу, 30% н-пропанолу і 0,2% мезетронію етілсульфата; на основі на 80% етанолу; гель на основі 85% етанолу; антивірусний гель на основі 95% етанолу. Всі засоби обробки рук протягом 30 секунд знищували вірус нижче порога виявлення.
Коронавіруси зберігаються в складі аерозолю 8-10 годин, у воді-до 9 діб. Проти аерозолів коронавірусу і для видалення його з поверхонь предметів ефективно УФ-опромінення «кварцовими лампами». Але час знищення вірусу УФ лампою залежить від її потужності і зазвичай становить від 2 до 15 хвилин.
На думку ВООЗ здатний інфікувати інших аерозоль поширюється тільки в радіусі 1 метра навколо зараженої людини і коронавіруси не здатні переноситися в аерозолі на більшу відстань.
Коронавіруси зберігають інфекційну активність протягом декількох років в ліофілізованому стані (при +4 °С), в замороженому стані (при -70 °С).

Як захистити себе і оточуючих?

 1. При можливості уникайте місць скупчення людей.
 2. Якщо погода дозволяє, ходіть на вулицю в рукавичках, використовуйте санітайзер.
 3. При кашлі та чханні прикривайте рот і ніс серветкою або згином ліктя. Відразу викидайте серветку в контейнер для сміття з кришкою і обробляйте руки спиртовмісних антисептиком або мийте їх водою з милом.
 4. Не чіпайте руками очі, ніс і рот.
 5. Тримайтеся від людей на відстані мінімум двох метрів.
 6. Уникайте громадського транспорту.
 7. При можливості використовуйте ліфт, щоб не чіпати перила при ходьбі по сходах, але в ліфт з іншими людьми не заходьте.
 8. Перед входом в будинок, обробіть руки санітайзером, потім вимийте руки з милом.
 9. Не ходіть вдома у вуличному одязі.
 10. Не кличте гостей і не ходіть в гості.
 11. Слідкуйте за вологістю приміщення.
 12. Пийте більше рідини-зневоднення призводить до сухості слизових і знижує їх захисну функцію.
 13. Не виїжджайте в країни з високим ризиком епідемії.
 14. При підвищенні температури, появі кашлю і скруті дихання якомога швидше викликайте швидку (103 з мобільного). Якщо ви відвідували райони з високим ризиком зараження-повідомте про це лікаря.
 15. Особливо бережіть близьких старшого віку. Надішліть бабусь і дідусів на дачі, оберігайте від походів в поліклініки, аптеки і магазини.
 16. Запасіться ліками, які приймаєте постійно — від тиску, діабету, астми, жарознижувальними і так далі, щоб мінімізувати походи в аптеку і убезпечити себе на випадок карантину.
 17. Організуйте доставку продуктів додому.

 

Що робити, якщо я нещодавно відвідував регіони розповсюдження COVID-19?

 1. Якщо ви відчули нездужання, залишайтеся вдома до одужання, навіть якщо у вас слабо виражені симптоми захворювання — головний біль, невисока температура (37,3°C) або невеликий нежить.
 2. Якщо ви просите когось приносити вам продукти і ходити за вас в магазин, користуйтеся маскою, щоб не заразити приходить до вас людини.
 3. Якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднення дихання-телефонуйте в швидку (103 з мобільного), не забудьте сказати лікарю про те, що недавно повернулися з регіону з великою кількістю уражених.

Чи може людина заразитися COVID – 19 від тварини?

Можливе джерело 2019-nCoV серед тварин поки не встановлено.

В якості запобіжних заходів, слід уникати безпосереднього контакту з тваринами в громадських місцях, а також торкання поверхонь, з якими стикаються тварини.

При роботі з сирим м’ясом, молоком, органами тварин слід проявляти обережність, щоб уникнути перехресного забруднення інших продуктів, що не пройшли термічну обробку, і, крім того, слід утримуватися від вживання сирих або напівсирих продуктів тваринного походження.

Чи можу я заразитися COVID – 19 від домашньої тварини?

Поки немає даних про можливість зараження COVID – 19 від собак, кішок або інших домашніх тварин.

Чи можна заразитися COVID – 19 від людини, у якого не спостерігається ніяких симптомів?

Згідно з актуальними даними ВООЗ ризик зараження від людини, яка не має ніяких симптомів, вкрай низький, оскільки заражений повинен виділяти достатню кількість вірусу зі слиною і мокротою.

З іншого боку, у багатьох людей симптоми COVID-19 бувають виражені дуже слабо, особливо спочатку захворювання. Тому, ризик передачі COVID-19 від людини,яка не відчуває себе хворим і має тільки слабкий кашель, існує.

Скільки триває інкубаційний період?

Від контакту з вірусом до появи симптомів може пройти від 2 до 14 днів, в середньому — 5.

Скільки днів хворіють коронавірусом?

У разі неускладненого перебігу захворювання може триває до 14 днів, при ускладненнях — до 8 тижнів.

Де можна здати аналіз на коронавірус?

На сьогоднішній день самостійна здача аналізів на коронавірус не передбачена.

Обстеження на COVID-19 призначається медичними працівниками за показаннями:

Лихоманка або ознаки ураження нижніх дихальних шляхів (у тому числі кашель, задишка) + контакт з хворим з лабораторно підтвердженою 2019-ncov-інфекцією протягом 14 днів до появи симптомів.
Лихоманка і ознаки ураження нижніх дихальних шляхів — в тому числі кашлю, задишки + історія подорожі в країни з напруженою епідемічною обстановкою (список змінюється в залежності від ситуації) протягом 14 днів до появи симптомів.

 

Першоджерело: yandex.ru/health/